Skialp Julierpass: Piz da las Coluonnas 2960m.

16.01.2015
skialp-julierpass-piz-da-las-coluonnas-2960m-

 Švajčiarsko - Engadin - St. Moritz - Julierpass - Hospiz La Veduta 2235m. 

Oblasť okolo známeho zimného strediska St.Moritz ponúka obrovské možnosti na skialpinizmus. Veľkou výhodou je práve variabilita týchto možností. Dá sa tu naozaj vybrať túra v každom počasí a výhodou je, že aj v slabších zimách sa pri snehovej biede dá nájsť niečo pekné. Zatiaľ čo zima 2014/15 začína veľmi slabo, čo sa snehových podmienok týka tak práve oblasti okolo Julierpassu sa to akoby netýkalo. Na túry sa dá vyrážať od auta zaparkovaného na niektorom z parkovísk pri hlavnej ceste spájajúcej Engadin so Švajčiarskom. Tejto oblasti by sme mohli dať kľudne prívlastok tajný skialpový raj.

Julierpass_-_Piz_da_las_Coluonnas

Na túry sa z Julierpassu dá vyrážať na obe strany, čiže na sever i na juh. Už od decembra 2014 tu panujú výborné snehové podmienky. Samozrejme rekordy z minulej zimy nie sú ani zďaleka ohrozené ale zato je tu veľmi slušný snehový základ. Dajú sa robiť bez problémov všetky základné túry bez nejakého kľučkovania pomedzi kamene.

Jednou z obľúbených ale aj najkrajších túr z Julierpassu je skialpová túra na Piz da las Coluonnas. Na túru vyrážame priamo od Hospizu La Veduta. Parkuje sa pred hostincom. Prejdeme na druhú stranu cesty a následuje mierny výšľap na pahorok na úpätí samotného kopca Coluonnas. Odtiaľto vidíme jazero Grevasalvas ale nepôjdeme k nemu dole. Následuje traverz úbočím vľavo a následne naberanie výšky až na hrebeň nášho cieľu: Piz da las Coluonnas.

Veľmi pekný a rôznorodý výšľap zakončíme stúpaním po vrcholovom hrebeni až na vrcholové plato.  Odtiaľto si môžeme za pekného počasia vychutnať výhľady na celú oblasť v okolí Julierpassu. Parádne výhľady sú však až na Berninské Alpy či do Bergelu.

Piz_da_las_Coluonas

Po zjazde výstupovou trasou keď zídeme až dole ku jazeru Grevasalvas si ešte môžeme túru predĺžiť výstupom na zaujímavé kopčeky rovno oproti: Emmat Dadora a Emmat Dadaint. Tajným tipom je sedlo medzi nimi: Fuorcla Emmat, tam totiž vydrží najdlhšie prašan v celej oblasti...

Ďalšie tipy: Z vrcholu Coluonnas vedú tri varianty už extrémnejších zjazdov (horná fotka). Uvidíte ich už z cesty až budete prichádzať v smere od St.Moritzu. Skúšať len v dobrých podmienkach!

Dobrým tipom na hodnotnú túru by bolo pri zjazde z Coluonnasu natraverzovať do Fuorcla Lagrev, prejsť cez sedlo a pokračovať vo výstupe na Lagrev. Kombinácia týchto dvoch vrcholov v jednom dni by už bola veľmi slušná túra.

Veľmi pekná túra je však už aj samotný Coluonnas. Počas nej nastúpate do 900 v.m. a budete šliapať rovnako severným ako aj južným svahom. Pekné výhľady budete mať v dobrej viditeľnosti neustále. Najstrmšie úseky na normálke nebudú presahovať 30-35 stupňov.

Napriek tomu treba dávať pozor. Lavíny môžu ohrozovať už traverz úbočím a potom výstupovú trasu v mieste kde sa napája na hrebeňové plato.

 

Martin Bartoň

foto: M.B.

túra absolvovaná 06.01.2015

Fotky Skialp Julierpass: Piz da las Coluonnas 2960m.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialp Julierpass: Piz da las Coluonnas 2960m.
Jano 15.01.2015
Ojoj, ale tahas certa za chvost Panty uz nevrzgaju?.Dufam ze si cas nestopoval. Vies,ze sa da ist aj pomaly?

RE: Skialp Julierpass: Piz da las Coluonnas 2960m.
Ripo 16.01.2015
Doktor mu prikázal cvičiť vo vode. A sneh je len zmrznutá voda nie?

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri