Skialp Bivio - Roccabella 2727m.
13.02.2016
Kúsok smerom na sever z Julierpassu je malá horská osada Bivio s ešte menším lyžiarskym strediskom. Nie je tam ani jedna sedačka len kotvové vleky - skôr taký skiskanzen. V smere od Julierpassu ešte pred vjazdom do Bivia natrafíme na malé parkovisko, neplatí sa. Je tu odstavených pár Camperov s hrdým nápisom "Camping" na druhej strane cesty zase dolná stanica vleku s menšou drevenou reštauráciou.
Parkujeme a vyrážame v snehovej biede najprv po poratrakovanej ceste smerom na Septimerpass. Pri prvých usadlostiach odbočujeme cez potok vľavo a po už predšlapanej stope po lúkach pomedzi kamene len mierne strmo vpred - ku našemu dnešnému cieľu:
Roccabella 2727m. je výrazný končiar pekne viditeľný z Julierpassu. V smere od juhu má svahy porastené trávou poprekladanou kameňmi s prijateľným sklonom. V priaznivých snehových podmienkach tu je určite veľa možností kadiaľ sa dá dostať hore ale i dole.
Tie však určite nepanujú v deň nášho výstupu. Po stope prichádzame do sedla. Obdivujeme výhľady na kopčeky ktorým kraľuje Lagrev, Grevasalvas, Coluonas, Piz Julier a kopec ďalších. Záver už miestami sneh vystrieda tráva, terén sa pristrmuje ale počasie aj napriek neskoršiemu času hovorí: "Choďte!"
Fotovrcholy prichádzajú tesne pod vrcholom na exponovanom hrebeni po ktorom sa na pásoch dostaneme až celkom hore.
Výhľady úžasné, desiatky kopcov, niektoré aj významné, na všetky strany. Zjazd v tej kôre nestál za nič, išlo len o to zdravý dôjsť dole. Aj o tom je skialp, nie len o ujúkaní v prašane.
Pekná, jednoduchá a pomerne aj často vyhľadávaná túra. Cca 1000 v.m. za tri hoďky výšlapu, návrat tou istou cestou.
Martin Bartoň
Fotky Skialp Bivio - Roccabella 2727m.
Súvisiace články:
Top Články - za 30 dní
- Rusínska 66: dych pekla (1035x)
- Vysoké Tatry - Gipsyho ferrata pod Lomničákom (856x)
- Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia (836x)
- Človečina, kl. V+, Zadný Popradský zub - Veľká Kôpka 2354m (714x)
- Ostrov Krk: lezenie v okolí Bašky (705x)
- Malý horolezecký manifest Ta33 (697x)
- Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev (686x)
- Nový cykloobchod v Poprade: Tatrybike - Trek (658x)
- Tatranská magistrála ultraštýlom (647x)
- Veľkonočné asfalty v srdci Strážovských vrchov (646x)
Fórum
- Rozhovor: Julo Kaľavský a Sedem samíc tatranských
26.09.2023 - príspevok k diskusii
Uff, mňa bolí celý človek len to čítam, neuveriteľný výkon... Ja som dal parkovisko Popradské pleso- Rysy- Žabie plesá- Kôprovský a naspäť na parkovis... - Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia
12.09.2023 - príspevok k diskusii
Perfetto! :) - Hriňovská stovka 2023: jesenno-letná edícia
12.09.2023 - príspevok k diskusii
Vytriedené, ale neupravené fotky tu: https://uloz.to/tamhle/rWlgjiddkFEP/name/Nahrano-11-9-2023-v-20-52-21?view=gallery&sort=exif_date - MTB XXL - okolo Livigna
10.09.2023 - príspevok k diskusii
Vdaka za odpoved. Nech sa Ti dari. M - Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev
07.09.2023 - príspevok k diskusii
Zas ale ku kazdej megasprostosti odbocovat? - Gravelovo pozitívne šotoliny pod hradom Zniev
07.09.2023 - príspevok k diskusii
A megalavičku a megahojdačku si vynechal??? :-o - KARPOS Lavaredo Shorts Tights
05.09.2023 - príspevok k diskusii
To asi nie, na hodinkách mám silikónový remienok a pohoda. Ale dostal som radu, že gate treba po stovke aj oprať. Tak neviem - veď predsa špina konzer...