St. Anton: Kultový Kaltenberg 2896m

28.03.2010
st-anton-kultovy-kaltenberg-2896m

Keď sme 20. marca vyrazili na dlho plánovanú akciu do okolia St. Antonu, nepochyboval som o tunajších možnostiach na freeride a lyžovanie po zjazdovkách. Aké však budú skialpinistické túry v týchto kopcoch? To pre mňa bola veľká neznáma. Dokáže tu vôbec niečo nadchnúť človeka rozmaznaného Ortlerskými Alpami?

Lyžiarske stredisko St. Anton am Arlberg spolu s priľahlými strediskami v Lechu a Zürse ponúkajú cca 250 km zjazdoviek a množstvo kvalitného jazdenia vo voľnom teréne. K tomu treba pridať bohaté snehové zrážky a na svete je top-stredisko, kde sa pred pár rokmi organizovali aj majstrovstvá sveta v alpskom lyžovaní.

Poďme však na pásy a hneď na začiatok si dáme túru na najznámejší skialpový kopec v okolí. (Podľa domáceho borca Andiho)
Kaltenberg 2869m. už svojím názvom veľa napovedá, v preklade to znamená totiž studený kopec. Ako základňa pre túru nám poslúžila dedinka Stuben, prvá pod Arlbergpassom v smere na západ. Od nášho ubytovania to bolo len pár kilometrov tak sme nestrácali čas presunom.

Kúpili sme si tzv Skitourenkarte: jednu jazdu sedačkami celkom hore na Albonagrat cca 2300m. Takto sme ušetrili kopec času a energie. V tomto teple by túra bez tejto pomoci bola len ťažko zrealizovateľná. Čakali na nás ešte tri výšlapy na pásoch. Ten prvý, krátky na Maroikopf sme absolvovali v spoločnosti lyžiarov, ktorí išli do voľného terénu. Ďalej sme už túrovali sami.

Aj napriek vysokým teplotám sme si užili krásnu firnovú jarnú túru. Po fixnom lane sa nám podarilo vystúpiť aj na samotný vrchol a na záver sme si po treťom krátkom výšlape dali dlhý zjazd do dedinky Langen. Aj snehový mostík nad potokom končiaci vodopádom vydržal :-) a tak sme sa mohli vytešiť z tejto krásnej túry. Vzhľadom na to aká bola zima na slovensku - dvojnásobná spokojnosť.

Vychutnajte si fotky, z túry bude aj krátky film, v ktorom uvidíte oveľa viac. Až bude hotový, budete informovaní na stránke.

 

 

 

 

M.Bartoň

 

Fotky St. Anton: Kultový Kaltenberg 2896m

Súvisiace články:

Diskusia

RE: St. Anton: Kultový Kaltenberg 2896m.
miro 28.03.2010
je to tam celkom pekne ale podla mapky to neni moc vysoke...myslim celkovo

RE: St. Anton: Kultový Kaltenberg 2896m.
martin 25.06.2010
teraz už historický veľkofilm "Dobytie Kaltenbergu" si môžete vychutnať na vetromagu, videjko pod článkom

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri