Najkrajšie skialpové chaty v Alpách

08.03.2010
najkrajsie-skialpove-chaty-v-alpach

Lyžiarske túry majú v alpských krajinách silnú tradíciu, tešia sa veľkej popularite a venujú sa im široké vrstvy obyvateľstva. Vzhľadom na rozľahlosť a nedostupnosť horských masívov, veľkej popularite sa tešia aj vysokohorské chaty. Teraz si predstavíme niektoré z nich: Najznámejšie, najnavštevovanejšie a popri tom aj niekoľko tajných tipov. pri tvorbe tohto článku som sa nechal inšpirovať
nemeckým časopisom ALPIN
.

Gnifetti


Capana Gnifetti - ľadovec Walliské Alpy: Táto vysoko položená chata umožňuje dosiahnuť štvortisícové vrcholy, ako keby to boli trojtisícovky Východných Álp.
Prístup: Lanovka z Valagna-Alesia na Punta Indren 3260m. Od vrcholovej stanice po chatu cca dvojhodinový výšľap.
Lôžka: 280 miest na spanie
Prevádzka: Chata je otvorená v Apríli, Máji a od polovice Júna do polovice Septembra
Najkrajšie túry: Signalkuppe 4554m. 900 výškových metrov cca 4 hodiny, stredná obtiažnosť. Túra vedie cez ľadovcové svahy do sedla Lisjoch, ďalej severnou stranou hraničného hrebeňa na vrchol, kde stojí Capanna Margerita - najvyššie položená chata v Alpách.
Ďalšie tipy: Balmenhorn 4167m. 1,5hod. 530v.m. - ideálna aklimatizačná túra stredne ťažké túry:Ludwigshöhe, 4341 m Parrotspitze, 4436 m Zumsteinspitze, 4563 m Punta Giordani, 4046 m, ťažká túra vedie na vrchol Liskamm, 4527 m
Web: www.alagna.it

Vittorio Emanuelle


Gran Paradiso Gran Paradiso je veľa hovoriaci názov. Celé toto pohorie sa už v roku 1922 stalo prvým Talianskym národným parkom. Táto oblasť je známa svojou divokou prírodou, riedkym osídlením a množstvom chránených kozorožcov. Chata sa stala obľúbená predovšetkým pre ľudí smerujúcich na najvyšší vrch pohoria - rovnomenný Gran Paradiso 4061m. Aj okolie však ponúka pre skialpinistov veľa možností.
Prístup: Od Pont, 1960 m, vo Valsavarenche, 2 ½ hod.
Lôžka: 170 miest na spanie
Prevádzka: Od polovice Marca do polovice Septembra. Rezervovať vopred!
Najkrajšia túra:Gran Paradiso 4061m. 1330 výškových metrov, 4 -5 hodín, stredná obtiažnosť
Ďalšie tipy: Testa del Grand Etrêt, 3201 m, 3 hod. 500 v.m., stredná obtiažnosť, tajný tip pre posledný deň, z tohto vrcholu vedie nádherný zjazd severnými svahmi až do doliny, snehu býva dostatok až do júna.
Oplatia sa aj tieto túry: La Tresenta, 3609 m, Ciarforon, 3642 m, Becca Monciair, 3544 m, Colle Moncorvè, 3294 m, Colle G. Paradiso, 3345 m
Web: www.caitorino.it/vittorio.htm

Chamanna Coaz


Horská skupina Bernina, ktorej kraľuje najvýchodnejšia štvortisícovka Piz Bernina ponúka pre skialpinistov veľké možnosti. Od človeka, ktorý zavíta na chatu Chamanna Coaz s lyžami sa už vyžadujú určité skúsenosti. Celé okolie je pokryté strmými svahmi a ľadovcovými zlomami s množstvom otvorených trhlín.
Prístup: Od hornej stanice lanovky zo Silvaplana Corvatsch 3297 m, 1 ½ hod, sa zjazdom dostaneme ku chate.
Lôžka: 80 miest na spanie.
Prevádzka: Otvorená od začiatku Marca do polovice Mája
Najkrajšia túra: Klasická túra na Piz Glüschaint, 3594 m., 4 – 5 hod. 1000 v.m., ťažká túra cez ľadovec.
Ďalšie tipy:La Sella, 3584 m. 4 – 5 hod. 1000 v.m. ťažká túra, Il Chapütschin, 3386 m. stredne ťažká, La Muongia, 3405 m. stredne ťažká, Ils Dschimels, 3501 m. stredne ťažká
Web:www.coaz.ch

Zufallhütte

 

Zufallhütte


Ortlerské Alpy - v pozadí Königspitze Ortlerské Alpy: Táto chata by sa kľudne mohla nazývať aj skialpinistický sen. V závere doliny Martelltal, len pol hodiny stúpania od parkoviska sa nachádza chata s vyše storočnou tradíciou obklopená lyžovateľnými trojtsícovkami ktorým kraľuje Cevedale. Jeden pekný týždeň nestačí a preto sa tu nadšení skialpinisti zvyknú vraciať.
Prístup: Z parkoviska v závere doliny Martelltal. 1/2 hod.
Lôžka: 80 miest na spanie
Prevádzka: od konca februára do októbra
Najkrajšia túra: Cevedale 3769m., 1500v.m. 6 hod.
Ďalšie tipy: Butzenspitze 3300m., Madritschspitze 3265m., Cima Marmotta 3330m.
Web: www.zufallhuette.com

Vernagthütte


Ötztalské Alpy. Vernagthütte je chata vzdialená od vlekov a sedačiek, ktoré dnes uľahčujú výstupy na mnohé trojtisícovky Východných Álp. Od chaty vedie výstupová trasa na Wildspitze, ale aj na ďalšie trojtisícovky. Ľadovce so svojimi trhlinami si vyžadujú skúseného skialpinistu.

Prístup: Z Ventu 1896m cez Rofental, 3 ½ – 4 Std.
Lôžka: 140 miest na spanie.
Prevádzka: Od začiatku marca do polovice mája.
Najkrajšia túra: Klasika: Wildspitze, 3770 m 5 hod. 1000 v.m., ťažká túra
Ďalšie tipy: Tajným tipom je túra na Fluchtkogel, 3500 m 3 hod. 730 v.m., stredná obtiažnosť
Web: www.vent.at

Vernagthütte
Langtalereckhütte


Obergurgl je známy predovšetkým ako veľké a rušné lyžiarske stredisko Ötztalských álp. To by mohlo skialpinistov skôr odrádzať ako priťahovať. Po dvojhodinovom výšlape sa však dostávame do úplne iného sveta.
Prístup:Z Obergulgl 1910m trvá výstup 2,5 hod.
Lôžka: 90 miest na spanie.
Prevádzka: Chata je otvorená od 20. februára do 20. mája.
Najkrajšia túra:Hohe Wilde 3461m, 4,5 hod 1020v.m. Ťažká túra na dominantný kopec ležiaci na hranici s Talianskom.
Ďalšie tipy:Hinteren Selenkogel 3472m., 4 hod 1030 v.m. Stredne ťažká túra na najvzšší lyžiarsky kopec v blízkosti chaty. Nádherné výhľady na juh smerom do Talianska.
Web:www.obergurgl.com

Heidelberger hütte


Medzi skialpovými regiónmi východných Álp má horská skupina Silvreta zvláštny štatút. Je ako bestceler, ktorý nikdy nevýjde z módy. Už v roku 1906 bol uskutočnený prvý lyžiarsky prechod celého pohoria z východu na západ. Ako východiskový bod slúžila už vtedy - rovnako ako dnes Heidelberger Hütte.

Prístup:Z Ischglu 1377m cez Fimbertal trvá výstup cca 4,5 hod.
Lôžka: 150 miest na spanie.
Prevádzka: Od polovice decembra do polky mája.
Najkrajšia túra: Piz Tasna, 3179 m, 3 ½ Hod. 920 metrov prevýšenie, stredná obtiažnosť.
Ďalšie tipy: Piz Davo Lais, 3027 m. 2 ½ Hod. 760 v.m., stredná obtiažnosť, táto biela pyramída ponúka viaceré možnosti strmých zjazdov, samozrejme pozor na lavíny!
Web:www.heidelbergerhuette.at

Pforzheimer hütte


Len málo alpských regiónov má takú koncentráciu atraktívnych lyžiarskych túr ako oblasť Sellrain medzi dolinami Inntal a Ötztal. V tieni slávnych lyžiarskych vrcholov sa tu však stále dajú nájsť tiché zákutia. Pforzheimer hütte stojí tak trochu mimo víkendových náporov. Je to spôsobené aj trochu dlhším prístupom. Aj vďaka tomu sa však stáva zaujímavejšou pre fajnšmekrov.

Prístup: Od St. Sigmund im Sellrain, 1516 m, trvá výstup cca 3 hod.
Lôžka: 56 miest na spanie.
Prevádzka: Od polovice februára do začiatku Mája.
Najkrajšia túra: Gleirscher Fernerkogel, 3194 m. 3 ½ hod. 890 v.m. Ťažká túra na najvyšší kopec v okolí.
Ďalšie tipy: Zwieselbacher Rosskogel, 3060 m., 3 hod., 750 v.m.
Web: www.tiscover.at/st.sigmund


Dolina Fotschertal na východe masívu Sellrain bola desaťročia najoblúbenejšou dolinou pre skialpinistov z Innsbrucku. Trasa z Fotsch na vrchol Rote Kogel bola kedysi označená ako najkrajšia túra Tirolska. V tejto doline stojí Postdamer hutte. Zostala zachovaná v pôvodnom menšom vydaní a svojou terasou vypínajúcou sa sto metrov nad okolitú krajinu láka nielen skialpinistov.
Prístup:Z parkoviska na začiatku Pfoschertal. 1092m. 3 hod.
Lôžka: 45 miest na spanie. Prevádzka: S malou pauzou koncom januára je chata otvorená pre skialpinistov od vianoc až po veľkú noc. Najkrajšia túra:Klasika: Roter Kogel 2834m. 3 hod. 815v.m., ľahká túra. Ďalšie tipy:Schafleger, 2405m. 2,5 hod. ľahká túra.
Web: www.sellraintal.at

Bamberger hütte


Kitzbüheler Berge::Tieto hory poskytujú skialpinistovi všetko čo potrebuje. Na vrcholy sa dá prakticky vždy vystúpiř s lyžami na nohách a ponúkajú sa tu aj skvelé prechody a kombinácie. A hlavným východiskovým bodom je - Bambergerhütte.
Prístup: Od Gasthof Wegscheid, 1148 m, 2 hod.
Lôžka: 80 lôžok
Prevádzka: Od vianoc po veľkú noc.
Najkrajšia túra: Schafsiedel, 2447 m. 2. hod., 690 v.m., stredná obtiažnosť, veľa mesta pre oblúčiky v bielom prachu...
Ďalšie tipy: Östlicher Salzachgeier, 2466 m. 2 ½ – 3 hod. 710 v.m. najkrajšie výhľady hovoria pre tento vrchol.
Web: www.hopfgarten.at

Bamberger hütte

Fotky Najkrajšie skialpové chaty v Alpách

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Najkrajšie skialpové chaty v Alpách
Zdeno 04.02.2014
Pridaj si tam aj Rudolshutte v Taurach, super chata až luxus za skvelu cenu, v okoli spôsta vrcholov nad 3000 m, super ľadovce v podstate bez trhlin

RE: Najkrajšie skialpové chaty v Alpách
mato (matomraz@gmail.com) - 04.04.2014
tak to je zaujimave :D robim na pforzheimer hutte uz par zimnych sezon ale este sa tu ziadny slovak neukazal.teda az na jeden parik ktory vsak zije uz tridsat rokov v insbrucku. ale teda potvrdzujem su tu uzastne miesta na skialp a je ich fakt vela. kludne dojdite

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri