Angelus Spitze (3521m)

12.07.2008
angelus-spitze-3521m-

Dedinka Sulden v sa považuje za hlavný východiskový bod na túry do Ortlerských Álp zo severu. Nemusí to byť však hneď Ortler so svojou severnou stenou, alebo pyramída Königspitze kam by sa mala uprieť vaša pozornosť. Popri týchto najčastejších cieľov sú len v priamom okolí Suldenu pomerne ľahko dosiahnuteľné ďalšie zaujímavé trojtisícovky.
                    Úplná vrcholová žatva zo Suldenu sa ponúka v horách na opačnú stranu oproti Ortleru. Východiskom na túry do doliny Zaytal je Düsseldorfer hütte. Pre trénovanejších sa však ponúkajú vrcholové možnosti priamo zo Suldenu.
                    Jedným z hlavných a najkrajších cieľov v tejto doline je trojtisícovka Grosse Angelus Spitze (3521m.) Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, za ideálnych podmienok sa jedná o pomerne jednoduchý výstup bez prechodu ľadovca.


Trasa výstupu:
                    Zo Suldenu sa dostaneme turistickým chodníkom č.5 na Düsseldorfer hütte. za cca 2 hod. (majú výbornú štrúdlu) Odtiaľ pokračuje chodník cez suťové polia. Odporúčam mať hlavu hore a v spleti chodníčkov si držať smer - pod pilier ktorým vedie výstupová trasa.
                    Chodník je samozrejme značený, ale stratiť značku nie je žiadne umenie. Výstup začína prudším výšvihom cez skalné prahy. Napriek odrádzajúcemu pohľadu zdola sa dá tento úsek prekonať s pomocou oceľových lán bez problémov.
                    Ďalej pokračuje výstup po suťovom hrebeni okrajom ľadovca. (pozor na voľné kamene) Na vrcholovom hrebeni je ešte niekoľko úsekov, kde si treba dať pozor. Ja som výstup absolvoval v septembri za výborných podmienok. Neprechádzal som žiadne snehové polia. Podmienky však nemusia byť vždy ideálne a prípadné snehové polia, námraza alebo čerstvý sneh by dokázali túto ináč celkom pohodovú trasu skomplikovať.
                    Vzhľadom na to, že výstup vedie severnou stenou je výskyt snehových polí pravdepodobný na začiatku leta a preto je ideálny čas na výstup v auguste a septembri.

Mapy: Kompass nr.72 1:50000
            Tabacco nr.08   1:25000
V potravinách v centre Suldenu dostať zaujímavú mapu"dvadsaťpäťku" Sulden a okolie.

Prevýšenie:
Zo Suldenu na chatu 880 metrov (2hod.), odtiaľ na vrchol ešte 797 metrov (2,5hod.)

Charakteristika:
Vysokohorská túra značenou trasou (niekde len skalný mužíci). Prechod suťoviskami s voľnými kameňmi a výstup pilierom čiastočne zaisteným oceľovými lanami (nie je potrebná výstroj na ferraty) Potrebné sú aspoň základné vysokohorské skúsenosti, kondícia, kvalitné oblečenie Túra je odporúčaná len v dobrom a stabilnom počasí.

Zaujímavá je určite perlička z histórie: túto výstupovú trasu pred niekoľkými desaťročiami vytýčil a označil vtedajší správca Düsseldorfer hütte a preto je dnes nazývaná Reinstadler Weg.

Poloha:
Sulden sa nachádza v severnom Taliansku v provincii Južné Tirolsko. Najlepší prístup je po diaľnici Viedeň - Salzburg - Innsbruck - Landeck a potom - Reschenpass - Mals - Gomagoi = Sulden. Aj keď hlavným jazykom je v oblasti nemecký dialekt dorozumieť sa dá bez problémov aj Taliansky.

M.Bartoň (foto autor + samospúšť)

Fotky Angelus Spitze (3521m)

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri