Tajomný a ešte neobjavený Dolný Engadin

01.08.2018
tajomny-a-este-neobjaveny-dolny-engadin

Švajčiarsko - Dolný Engadin - Scuol

 

Údolie Engadin leží v juhovýchodnej časti Švajčiarska, v kantóne Graubünden. Os jedného z najdlhších alpských údolí (asi 90 km) tvorí rieka Inn - od svojho prameňa nad priesmykom Maloja (Maloja Pass) až po hranicu s Rakúskom. Engadin, chránený z oboch strán vysokými štítmi, je známy predovšetkým svojou slnečnou klímou a nádhernou krajinou s početnými možnosťami outdoorových aktivít. Nazývaný je tiež „strecha Európy".

Dolný Engadin je nádherný kraj. Krásne hory, nekonečné údolie rieky Innu, malebné dedinky. Obyvatelia tu hovoria viacerými jazykmi – po nemecky, taliansky i rétorománsky. Hlavným centrom Dolného Engadinu je mestečko Scuol, ktoré môžeme pokladať za baštu starobylého jazyka, na ktorý sú miestni obyvatelia patrične hrdí.

Malebné mestečko s tradičnou zástavbou domov zdobených sgrafitom.

Nachádza sa tu 11 minerálnych liečivých prameňov a termálne kúpele pozývajú návštevníkov k relaxu a oddychu.

Fantastický_výhľad_z horskej_chaty_Lischana_na_okolité_hory_a Scuol_autor_foto:_Radka_Kollárová

 

Osobné odporúčania pri návšteve regiónu Dolný Engadin (Unterengadin):

 

 

Turistika na horskú  chatu Chamanna Lischana zo strediska Scuol

 

Pri návšteve mestečka Scuol pri peknom počasí odporúčam turistiku na horskú chatu Chamannu Lischanu. Ideálny čas na turistiku v Engadinských dolomitoch je od júla do konca septembra. Po ca. 3 hodinovej túre Vás očakáva pozdrav domácich Allegra, bainvgnü illa Chamonna Lischana! Rétorománsky pozdrav Vitajte na horskej chate Lischana!

Natankujte energiu i silu vo výške 2500 metrov nad morom . Nechajte sa očariť fascinujúcim výhľadom na malebné kúpeľné mestečko Scuol, možnosť pozorovania kozorožcov i svišťov. Podľa chatára pána Hofer kozorožce zostupujú k chate večer alebo skoro ráno a to je najlepší čas na fotenie týchto nádherných zvierat.

Od chaty trasa pokračuje i ďalej na hrebeň a vrchol Lischana (Piz Lischana).Odmenou sa Vám zavďačí nádherný pohlaď na celý Dolný Engadin s mestečkom Scuol, masív Samnaunských Alp s vrcholom Muttler, Silvrettu, majestátny Piz Linard, na druhej strane Piz Sesvenna na hranici s Talianskom.

 

Lai_da_Rims_–_nádherné_ľadovcové_jazero_smer_túry_do_doliny_S-charl_autor_foto:_Jana_Kollárová

 

Dobrodružná jazda na kolobežkách v Dolnom Engadine

 

Lanovky Scuol vyvážajú turistov za pár minút 900 metrov nad údolie. Tu si môžete požičať kolobežky, nazývané trottinet a zviesť sa do údolia. Lístky si môžete zakúpiť v dolnej stanici Scuol. Ku kolobežke dostanete i helmu a inštrukcie od pracovníka lanoviek. Jazda lanovkou a požičanie kolobežky Vás vyjde na cca 28 frankov. Od 10 osôb dostanete skupinovú zľavu. Táto atrakcia je pre každú vekovú kategóriu.

Priaznivci kolobežiek sa zhodujú, že jazda na kolobežke je pro nich predovšetkým zábavou. Zažijete tu veľa dobrodružstva pri spustení sa desať kilometrov dlhou panoramatickou cestou. Jazda začína po vyvezení lanovkou do výšky 2150 m.n.m. Vedľa hlavnej budovy vedie cesta smerom na západ po prírodnom chodníku.

 

s_kolobežkami_nad_Scuolom

 

Najprv Vás očakáva mierny vzostup a potom následne klesanie až k horskej reštaurácií Prui, kde si môžete pochutnať na regionálnych špecialitách dolného Engadinu. ako napr.: Capuns, Plain In Pigna, Salzis, Bündnerfleisch atd.

Prechádza sa aj cez horskú dedinku Ftan s historickými domami zdobenými sgrafitom. Nachádzajú sa tu i zdobené studničky, kde sa môžete osviežiť čerstvou vodou. Po zábavné jazde odovzdáte kolobežky a helmy v stanici Scuol. Domov si prinesiete zážitok z hôr, na ktorý budete spomínať celý život.

 

Janka Kollárová

 

 

 

Fotky Tajomný a ešte neobjavený Dolný Engadin

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri