Švajčiarsky národný park: Val Trupchun a Fuorcla Sassa

18.08.2014
lvajciarsky-narodny-park-val-trupchun-a-fuorcla-sassa

Švajčiarsky národný park. Nezdá sa vám to nejaký divný názov? Pre človeka pochádzajúceho z krajiny menšej ako Švajčiarsko a s takým počtom národných parkov, že pomaly začínam strácať prehľad bol ten názov na prvý kontakt prinajmenšom čudný...

Až pri podrobnejšom prieskume som si ozrejmil fakt číslo jedna: Parc naziunal Swizzer je jediným národným parkom na území hornatého a na prírodu bohatého Švajčiarska.

 

Vznik: O čo vlastne v tomto národnom parku ide? Založený bol presne pred 100 rokmi, čiže v čase keď sa európske krajiny chystali na prvú svetovú vojnu. Švajčiarsku sa podarilo tejto udalosti vyhnúť a tak po vzore národných parkov v USA sa skupine aktivistov po niekoľkoročnom úsilí podarilo založiť národný park aj vo Švajčiarsku.

 

Cieľ bol jasný: kus územia ponechať prírode. Nech si tu robí to, čo chce ona. Žiadna hospodárska činnosť. Žiadne kravy a ovce. Žiadna ťažba dreva. Žiadne lanovky a rozvinutý turistický ruch. Na celom území parku je rovnako zakázané aj pohybovať sa mimo turistických chodníkov. 

V národnom parku platí rovnako zákaz poľovačky, a to v krajine, kde sa bežne poľuje aj na kamzíky...

 

Jednou z viacerých zaujímavostí tohto národného parku je, že územie parku je v podstate prenajaté od miestnej samosprávy. Zmluva o prenájme je vždy na určité obdobie a po jej vypršaní ju treba znovu obnoviť. Jej podmienky sa môžu meniť.

Pravdou je, že územie na ktorom sa národný park nachádza nie je územie, ktoré by bolo možné nejako veľmi hospodársky využívať. Aj preto bolo možné odtiaľto vytlačiť pastierstvo, ktoré je ináč v Alpách v podstate všade...

Švajčiarsky_národný_park

 

Výsledkom je park, ktorý je vo Švajčiarsku pojem. Domáci sú ne neho veľmi hrdý. Turistické trasy sú obľúbené a navštevované. Územie parku je častým cieľom školských výletov. 

A obľúbili si ho aj zvieratá, ktoré sa tu v čase poľovníckej sezóny sťahujú aj z okolitých hôr :))

 

Švajčiarsky národný park sa nachádza v kantóne Graubunden na hraniciach s Talianskom. Východiskom na túry je mestečko Zernez, prípadne cestné sedlo Offenpass. Za vstup do parku sa nevyberá poplatok, na niektorých parkoviskách sa vyberá parkovné, nie o moc vyššie ako vo Vysokých Tatrách :)) Parkoviská popri ceste vedúcej cez Offenpass sú bezplatné.

Na území parku je 80 km značkovaných chodníkov, ktoré sa nachádzajú v nadmorskej výške od 1400 m. do 3200 m.n.m. Na celom území parku sú len dve zariadenia, kde sa dá najesť prípadne prespať. Je to Chamanna Cluozza a hotel Parz Naziunal il Fuorn. Samozrejme pri zriaďovaní národného parku nebolo do neho zaradené žiadne už osídlené územie...

 

Fotky k tomuto článku vznikli v septembri 2013. Na výlet do parku som sa vybral od parkoviska nad obcou S-Chanf (cca 1600m.). Parkovací automat bol mimo prevádzky :) Absolvoval som túru cez Val Trupchun, neskôr odbočka do Val Muschauns až do sedla Fuorcla Sassa 2857m. a späť. Počas túry som od odbočky v doline Trupchun už nikoho nestretol... iba kamzíky a kozorožce.

 www.nationalpark.ch

 

M.Bartoň

 

 

 

Fotky Švajčiarsky národný park: Val Trupchun a Fuorcla Sassa

Diskusia

RE: Švajčiarsky národný park
sherpa 18.08.2014
pekny report Martin, vdaka.

RE: Švajčiarsky národný park
Pišta (stephunk@gmail.com) - 21.08.2014
Pekné fotky. Evokuje to vo mne pocity, ako keby človek videl to, čo vznikne keď sa Islandská krajina pomiluje s našimi Belianskymi Tatrami :)

RE: Švajčiarsky národný park
Jano 30.08.2014
chlapci mylka, najprv boli svajciarske banky a potom si kupili tuto zem, aby ju mohli ochranovat. Nase banky su chudobne, tak chranime len to,co mame.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri