Švajčiarsky horolezec a horský vodca Norbert Joos zahynul na Bernine

13.07.2016
lvajciarsky-horolezec-a-horsky-vodca-norbert-joos-zahynul-na-bernine

 Písal sa rok 1984 keď švajčiarska dvojica Erhard Loretan a Norbert Joos ako prvá preliezla hrebeňom Annapurien a dosiahla všetky tri vrcholy siahajúce ponad osemtisíc metrov. Oboch špičkových švajčiarskych horolezcov vtedy čakala ešte hviezdna kariéra... a čakal ich aj v niečom spoločný osud.

Erhard Loretan sa stal neskôr tretím horolezcom v histórii, ktorý vystúpil na všetkých 14 osemtisícoviek. Jeho krajan Norbert Joos sa zastavil po trinástich úspešných výstupoch na osemtisícovky práve na tej najvyššej z nich - Mount Evereste. Po problémoch s malou mozgovou porážkou ktorú dostal pri zostupe z Kančenčongy pri neskoršom výstupe na Everest zistil, že hore bez kyslíka to už nepôjde.

 

Norbert_Joos

 

Norbert Joos po ukončení svojej himalájskej kariéry vybudoval veľký športový obchod v Chure a popri tom sa venoval aj práci horského vodcu. Práve tá sa mu stala osudná 10.07.2016 pri zostupe z vrcholu Berniny 4049m.

Ako horský vodca tu bol na túre s klientmi a postupovali naviazaní v trojici na jednom lane.

Po prelezení Biancogratu sa pri zostupe na druhú stranu tzv. Spalagratom jednému z trojice zrejme pošmyklo a strhol zo sebou aj ostatných dvoch.. Privolaní záchranári už našli horského vodcu Norberta Joosa mŕtveho a jeho dvoch klientov prepravili ťažko zranených do nemocnice. Zatiaľ nie je známe, ktorý z trojice pád spôsobil...

Pre špičkového 55 ročného himalájistu, ktorý už ako 12 ročný vystúpil na Matterhorn a okrem iného vyliezol aj najnáročnejšími severnými stenami Álp sa takto stala osudná nie extrémna vodcovská túra.

 

Piz_Bernina,_Spalagrat,_foto:_M.Bartoň_

 

Osudy ľudí v horách sú niekedy až neuveriteľne poprepájané a pozoruhodný je určite aj tento príbeh, dvojice z Annapurny 1984. Najväčšia švajčiarska lezecká himalájska hviezda Erhard Loretan totiž zahynul v roku 2011 tiež práve ako horský vodca pri banálnej túre keď so svojou klientkou naviazaný na krátkom lane vystupoval na vrchol v Bernských Alpách. Dvojica spadla pravdepodobne po pošmyknutí klientky. Loretan bol na mieste mŕtvy, ženu previezli ťažko zranenú do nemocnice.

 

Erhard_Loretan

 

Nuž aj tieto prípady hovoria o tom, že v horách nie je pozornosti nikdy dosť. Práca horského vodcu prináša nemalé riziká a klienti by svojej príprave tiež mali venovať dostatok pozornosti... Rovnako aj práve klasickú hrebeňovú túru cez vrchol Berniny sa podceňovať neoplatí...

 

Martin Bartoň

Val Roseg aktuálne

 

 

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri