Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation

20.01.2014
skialp-val-roseg-fuorcla-surlej-a-corvatsch-bergstation

 

Švajčiarsko - Berninské Alpy - Val Roseg 

 

 

Dolina Val Roseg ponúka pre skialpinistov hlavne vážnejšie ciele až v období stabilnejšej snehovej pokrývky, čiže v druhej polovici zimy. V januári tohto roku, keď sneží takmer každý deň, sa však dá tiež niečo podniknúť. Takou najvďačnejšou túrou do týchto podmienok, keď je všade kopec čerstvého snehu, je stúpanie do sedla Fuorcla Surlej od hotela Roseggletscher. Tu sa nachádza lyžiarska chata, okolo ktorej ide zjazdovka. Tu sa už môžete napojiť na zjazdovku lyžiarskeho strediska Corvatsch a po jej okraji si vyšliapať k vrcholovej stanici lanovky (3300 m).

V prípade dobrej viditeľnosti by sa odtiaľto dalo na lyžiach pokračovať na kopčeky Piz Murtel a Piz Corvatsch (mapka). Dnes však viditeľnosť nebola ideálna, takže nabudúce...

V zjazde tou istou trasou ako výšľap si môžete vychutnať januárový prašan bez nejakého veľkého extrému. Sklony svahov max. 35 stupňov. To však neznamená, že sa nemôže nič stať. Treba sledovať lavínové podmienky a vyberať optimálnu stopu zjazdu (Obľúbená freeride túra, lyžiari ktorí zlyžujú dole sa však už naspäť na zjazdovku nedostanú, takže treba si to dobre naplánovať, napr ako poslednú jazdu a pod. Potom možnosť zjazdu do Pontresiny, prípadne taxi).

 

Ešte jeden tip: pri zhoršenej viditeľnosti sa v hornej časti svahu orientujte pomocou stĺpov elektrického vedenia. V dolnej časti prejdete najprv popri malej chatke, potom popri veľkom kravíne a vnoríte sa do lesa. Tu sa treba ťahať doľava, až po široký pás nad hotelom Roseggletscher, ním už rovno dole. Zlyžujete rovno ku krmelcu (pozor srnky!) :)

prevýšenie: Hotel Roseggletscher 2000m - Bergstation 3303m = 1303 v.m.

 

fotené a šliapané 20.01.2014

M.Bartoň

Fotky Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation
Jaraba 21.01.2014
Veď už toľko neprovokuj s tým snehom! ;o)

RE: Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation
martin 24.01.2014
ale Janka, veď ja si len plním moje životné poslanie :)

RE: Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation
matus 28.01.2014
a to je jake? to poslanie?

RE: Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation
martin 28.01.2014
no predsa Provokovať! a vyprovokovať ľudí k činom, ku ktorým by sa ináč neodhodlali... ozaj a bude nejaký článoček z afriky? :))))

RE: Skialp Val Roseg: Fuorcla Surlej a Corvatsch Bergstation
matus 31.01.2014
clanok z kade? sak kralovu holu mame aj doma .. by som len opakoval to co uz je napisane. A o vytahovani prachov z turistov sa pisat neoplati :D.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri