Chamanna Jenatsch a 7x3000 v skialpovom raji

27.02.2014
chamanna-jenatsch-a-7x3000-v-skialpovom-raji

Švajčiarsko - Engadin - Julierpass 6:55

Vyrážam. Teplomer v aute ukazuje mínus 17. Som naobliekaný, mám hrubé rukavice. Pomaly ťapkám a skúšam sa zohriať.

Šliapem známym smerom. Stopa je prešliapaná, presne ako som plánoval a čakal po peknom víkende. Čaká ma Piz Surgonda. najprv sa však musím preťapkať nekonečnými bielymi pláňami.

Výstup na tento kopec a následný zjazd naspäť na Julier je peknou dennou túrou pre mnohých skialpinistov.

 

Piz Surgonda  3196m, 8:45  (980v.m. 3,5hod podľa skialp sprievodcu)

Jediný kopec, na ktorom som už bol z tých, ktoré na mňa dnes čakajú. Pozerám sa dole do údolia na chatu Jenatsch. Nádherné okolie. Nad ňou sa vypínajú kopčeky. O to krajšie, že som tam nikdy nebol. Rozmýšľam, z ktorej strany začnem. Mením pôvodný plán. Dole pásy a čaká ma prvý zjazd. Technický hrebeň a už sa cez prevej púšťam rovno dole. Na tých širokých latách to ide na istotu. Pálim rovno dole, hranie sa na oblúčiky v prašane, to bolo na programe počas škaredých dní...

 

Piz Traunter Ovas 3152, 9:08

Pozerám si fotky a časy mi hovoria jasne: na ďalšom kopci som bol za 23 minút. A to som sa zase až tak neponáhľal... Iba trošku :)

Fotím výhľady. Pozerám si kopce, ktoré ma dnes čakajú. Ešte raz premýšľam plán, odliepam pásy a už si to mierim veľkými oblúkmi dole. Neznámy zjazd, v dolnej časti musím trošku pozerať kde som. Nabrať rýchlosť a už sa blížim k chate.

 

 

Chamanna Jenatsch  2672m, 9:25

Som tu prvý raz. Zdravím milého chatára a púšťame sa do reči. Chata je zásobovaná len vrtuľníkom a kto sa sem chce dostať, musí si dať slušnú túru z Julierpassu cez Fuorcla dAgnel. Dva výborné koláče ani nevládzem zjesť. Ochotný chatár mi jeden balí do alobalu a z troch káv platím iba dve :)  Tak sem sa ešte vrátim... platí tu pravidlo "Nad 2000": všetci si tu musia povinne tykať :) Chatu opúšťam 10:05.

 

Piz dErr 3378m, 11:25  (730v.m. 2,5hod podľa skialp sprievodcu)

Aj keď je to po susednom Calderasi až druhý najvyšší kopec v okolí, táto oblasť má meno práve po ňom. Rozhodol som sa zamieriť najprv sem. Neviem koľko toho dnes stihnem a tento kopec si nechcem nechať ujsť. Výstup vedie veľmi peknou dolinou, s výhľadmi na Piz Jenatsch, potom výstup cez ustupujúci ľadovec (trhliny som nevidel), prenesiem sa cez predvrchol a na bielom plató už stojím pod vrcholom. Strmý svah končiaci v sedielku, tu nechávam lyže a severnou stranou strmo hore peši na vrchol. Úžasné výhľady, fotím všetko dookola a prvý raz dnes používam aj samospúšť.

 

 

Piz Calderas 3397m

Sedím na vrchole Piz dErr. Vychutnávam výhľady smerom na Jenatsch a Laviner. Tieto dva kopce som musel z dnešného programu vyškrtnúť, a tak som si spravil pohodový deň. Oproti mne je Piz Calderas. Najvyšší kopec v okolí. Výstupová trasa naň vedie z druhej strany. Lyžujem dole popri mojej výstupovej stope a až dole v doline, vidiac už chatu, odbočujem vpravo a napájam sa na výstupovú stopu. Dnes je to tu prešliapané, všetko čo potrebujem. Na vrchole Calderasu som asi o hodinu a trištvrte po tom, čo som opustil Piz dErr. Na rozdiel od Erru na Calderas sa dá vyjsť až na vrchol na lyžiach. Výhľady hore dlho nevychutnávam, fučí nepríjemný vietor. Spravím zopár fotiek a už si to mierim veľkými oblúkmi dole. Občerstvím sa až na ľadovcovom plató, kde znovu nalepím pásy.

 

Tschima da Flix 3316m

Šliapem pomaly hore a obzerám si hrebeň, ktorý na mňa čaká. Zdola to vyzerá pekne strmé, vidieť veľké preveje. V sedielku medzi dvoma vrcholmi nechávam lyže a obúvam si pretekové mačky. Je prevažne mäkko, ale v mačkách sa ide aj tak oveľa lepšie. Najprv vyjdem na Tschima di Flix a z jej vrcholu si obzerám hrebeň. Bude to zaujímavé, ale doteraz som mal všetko prešliapané, tak si dám aj takúto technickú pasáž :) Nie je tu žiadna stopa, držím sa hrebeňa až kým sa dostanem na miesto, kde to už nejde. Snehový prevej je mäkký, nedrží to a tak podtraverzujem hrebeň a o chvíľu som na ďalšom kopci.

 

Piz Picuogl 3333m

sa javil už ráno ako krásny vyhliadkový bod nad dolinou. fotil som si ho z nižšieho Traunter Ovas, teraz sa pozerám na spomínaný kopec z nadhľadu. Vychutnávam výhľady, pozerám si kde všade som bol. Pozerám na hodinky: sú tri hodiny. Spravil som dobré rozhodnutie, že som sa už nepustil na Jenatsch. Bol by som sa dostal zbytočne do stresu. Takto si vychutnávam pohodový deň. Vraciam sa po mojich stopách naspäť, ide to už oveľa rýchlejšie. Beriem lyže na chrbát a vychádzam na posledný vrchol trojvrcholového hrebeňa. Odtiaľto sa širokým hrebeňom zjazduje do sedla pod

 

Piz dAgnel 3204m

Na vrchol vedie pešia i lyžiarska stopa. Dávam lyže na batoh a idem peši. Až po chvíli si uvedomím, že naspäť dole to na lyžiach nepôjde. Hrebeň je vyfúkaný, je tu veľa kameňov. Z vrcholu by sa dalo zlyžovať priamo do Val dAgnel, o tom sa ale presvedčím až pri pohľade z doliny. Zhora ten smer nie je vôbec vidieť, a tak sa s lyžami v rukách vraciam zase naspäť. Ešte predtým si ale vychutnám pohodu na poslednom dnešnom vrchole. Času mám kopec, neponáhľam sa. Zo sedla nasleduje krátky zjazd v prašane, v traverze do sedla už naliepam pásy.

 

Fuorcla_dAgnel_17:00_pred_posledným_zjazdom

 

Fuorcla dAgnel 2986m

Výšľap do sedla v dobrej stope nie je vôbec ťažký. Netrvá to dlho a som opäť na slnku. Presne na tento deň som dlho čakal. O piatej si fotím krásne výhľady a pomaličky sa chystám na posledný zjazd dnešného dňa smer Julierpass. Ani kôra v dolnej časti mi nemôže pokaziť náladu a aspoň oceňujem širšie lyže. Tie lahšie a užšie ostali v aute... ale príde raz rad aj na ne :)

Na Julieri sa objavujem pri ceste trošku nižšie ako mám auto. Už to tu poznám a s lyžami na chrbte si v pohode dôjdem k autu aj po ceste. Slnko zapadá a ja s časovou rezervou robím posledné fotky, dnes som ich urobil 130...

Našliapal som dokopy 3350v.m. Celkový čas výletu bol cca 10:30hod. Stál som na siedmich trojtisícovkách. Jednoducho krásny deň...

 

M.Bartoň

Fotky Chamanna Jenatsch a 7x3000 v skialpovom raji

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Chamanna Jenatsch a 7x3000 v skialpovom raji
dus@N 27.02.2014
krasne mysticke. perfektne prezity den na planete ;) dakujem

RE: Chamanna Jenatsch a 7x3000 v skialpovom raji
Jano 28.02.2014
A to sa opovazis len tak hodit sem online a pokazit stovkam skialpinistov naladu?????

RE: Chamanna Jenatsch a 7x3000 v skialpovom raji
sherpa 03.03.2014
uz ta prva veta o teplote je tazko uveritelna, ale zato slubuje nadherny den. tak v dobrom zavidime. v tatrach napadlo kusok snehu nad 2 km.....tak zapadne boli nasvietene ako alpy......z dialnice sa to dobre pozeralo, este ze ju mame. a este 1 vec > v tych mapkach slabo rozoznat zltu a zelenu, pre farboslepych je to rovnake. odporucam kontrastnu kombinaciu zlta cervena alebo zlta modra.... krasny vylet, fajn report.....tak uzivaj zimu......

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri